19 Ocak 2014 Pazar

Sahara Noir by Tom Ford


NOTALAR: Acı portakal, Hint kamışı, şipre notalar, laden reçinesi, gül, yasemin, tütsü, papirüs, tarçın, bal mumu, benzoin, vanilya, od ağacı, sedir, amber,

Sahara Noir ilk kokladığım zaman çok şaşırmıştım ve hatta Tom Ford'un özel koleksiyonundan bir parfümü denediğimi sanmıştım. Sevil'de ki güzellik uzmanlarından biri 'biz bu parfümü hiç beğenmedik' deyince merakım iki kat artmıştı. Öncelikle şişenin rengini ve tasarımını çok beğendim. Sadece 50 ml'lik şişelerde satışa sunulması da dahice çünkü büyük boy bu parfüm için bir risk.

Sahara Noir balzamik, karanlık, kuru ve kesinlikle soğuk kış günlerinde kullanılmasını düşündüğüm bir parfüm. İçeriğinde yer alan vanilya, amber, benzoin, bal mumu gibi tatlı notalara rağmen tende kuru bir formda. Parfümü ilk kokladığımda beğendim ve ana akım için oldukça yenilikçi buldum yalnız Sahara Noir için benim birkaç eleştirim olacak. Mesela bu tarz dumanlı, tütsü ağırlıkta olan parfümleri ilk defa denemiş biri için evet Sahara Noir farklı ama türünün bir çok örneğini denemiş biri için pek de farklı gelmeyecek bir parfüm. Niş sektörü bu notaların kombinasyonları ile öylesine başarılı örnekler sundu ki Sahara Noir sadece ana akım için farklı ve başarılı. İçeriğinde yer alan gül, yasemin, acı portakal notaları ise belli belirsiz yani diğer notalar içinde kaybolmuşlar. Parfüm laden reçinesi, buram buram papirüs ve tütsü kokuyor. Benzer parfümler Tauer L'air du Desert Marocain ve İncense Rose, L'artisan Timbuktu, Frederic Malle Portrait of a Lady, Armani Prive serisinden Bois d'Ences daha farklı ve başarılı bulduğum parfümler. Muhtemelen gelecekte bir şişe Sahara Noir almayacağım ve sadece küçük bir numunesini edinip ara ara kullanacağım.

Eğer ki yolunuz Tom Ford standına düşerse bu parfümü kesinlikle deneyin. Denemeden de almayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder