7 Temmuz 2014 Pazartesi

Jasmin Rouge by Tom Ford


Notalar: Mandalina, bergamot, tarçın, biber, zencefil, kakule, yasemin, yasemin, ylang ylang, portakal çiçeği, süpürge otu, adaçayı, laden reçinesi, amber, vanilya, deri, ağaç notaları.

Dün denediğim ve oldukça beğendiğim bu parfümü hemen bloga yazmak istedim. Jasmine Rouge hem şişesi ve rengiyle hem de içeriği ile oldukça dikkatimi çekmişti. Jasmine Rouge'u denemeden önce Tuscan Leather'ı denemiş ve çok sevmemiştim. Ama Jasmine Rouge için aynı şeyi söylemeyeceğim. Bu parfüm gerçekten çok güzel! parfümün notalararına baktığımızda sanki yasemin çiçeği diğer notaların arasından kaybolup gidecekmiş gibi bir izlenim veriyor ama parfüm baştan sona kremsi yasemin ve lüks kokuyor. Jasmin Rouge, Rodrigo Folres-Roux tarafından tasarlanmış. Tom Ford'un bir çok parfümünü tasarlayan parfümör oldukça başarılı ve etkileyici parfümlere de imza attığını söylemek istiyorum. Jasmin Rouge'un açılışı diğer başarılı beyaz çiçek parfümlerine oldukça benzer. Parfümün her aşamasına baktığımızda farklı şeyler bulamayacaksınız belki ama kesinlikle benim denemiş olduğum en etkileyici yasemin temalı parfümlerden biri Jasmin Rouge. Kokuyu her denediğimde onu biraz Killian'ın Beyond Love parfümüne benzettim. Her ne kadar bu parfümün içerik listesinde tuberose ve gardenya yer almasa da sanki orada bunlara yakın bir şeyleri koklar gibiydim. Belki yasemin akoru veya indolic moleküller, salisilatlat bu çağrışıma sebep oldu. Parfümler içinde yüzlerce kullanılan moleküller ve akorlar mevcut. Mesela gardenya, yasemin ve tuberose birçok ortak moleküle sahip. Elinizde eğer ki yüzlerce koku kimyasalı mevcutsa istediğiniz çiçeğin ya da meyve ve ağacın kendinize özgün bir akorunu yaratabilirsiniz. Mesela klasik bir gülden ziyade ağaçsı ya da taze bir gül gibi.  

Beyaz çiçek parfümleri arasında göz bebeğim hala Carnal Flower ama arada bir kaçamak yapıp diğer parfümleri de kullanmak benim için zevk. Jasmin Rouge oldukça pahalı bir parfüm. Bildiğim kadarıyla büyük boy şişesi 900 küsür civarında. Denemeden kesinlikle almaya kalkmayın. Ayrıca erkekler için oldukça giyilebilir olduğunu düşünüyor ve bu parfümü yasemin cennetine yapılan bir seyahat olarak görüyorum. 

1 yorum:

  1. Ben bu blog yazarlarını gerçekten anlayamıyorum. Evet, parfüm işi kişiseldir ancak Jasmin Rouge gibi son derece basit kombinasyona sahip bir yasemin kokusunu erkeklere (!) bile yakıştırabiliyorsunuz. Parfüm, yaseminden başka bir şey kokmuyor. Nota geçişi yok, değişme yok. Başlangıç-orta-son hep yasemin. Bu derece basit bir kokuya 900 TL veren bir kişinin can sıkıntısı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Yorumlarını okuyan binlerce insan var, her ne kadar denemeden almayın deseniz de etkilenenler oluyor. Lütfen önce parfümden anlayıp sonra blog yazarlığına kalkışın.

    YanıtlaSil