6 Eylül 2012 Perşembe

ACQUA DI GIO by GIORGIO ARMANI


Notalar: Yasemin, bergamot, neroli, limon, lime, mandalina, portakal, gül, menekşe, siklamen, kişniş, sümbül, muskat, frezya, biberiye, beyaz misk, sedir, amber, şeftali, marin akoru, paçuli, yosun, muhabbet çiçeği ?

Ne yalan söyleyeyim ben hiçbir zaman bir Gio kullanıcısı olmadım. Hiçbir zaman merak edip bu parfümü araştırmadım. Bu kadar güzel bir içeriğe sahip olduğunun farkında bile değildim. Neden erkeklerin vazgeçilmez kokuları arasında başı çektiğini yeni yeni anlıyorum ama benim için çok bir şey ifade etmediğinden bir blogger yorumunu bile okumuş değildim. Madem bu kadar ünlü bir parfüm ve hala birçok kullanıcının vazgeçemediği bir parfüm 'neden bir yorum yazmayım?' diye sordum kendime.

Aslında Gio ile bir çok kez karşı karşıya kaldık. Çok yakın çevremde şişelerce kullanıp bitirenler ve hala devamını getirenler var. Birçok kez kapağını açıp koklamışlığım ve tenime sıkmışlığım var. Ama nedense bu koku bana hiçbir zaman cazip gelmedi. Bazı tenlerde güzel durduğunun farkındayım. Kötü bir parfüm kesinlikle diyemem Gio için. Hatta kadınların bile kullanımına uyun bir koku. Ayrıca bir sentetik harikası demek istiyorum. Bir diğer örneği ise Cool Water..

Ferah ve taze kokuları seviyorum. Fazla kafa yormayan, tenle bütünleşen temiz kokular ile birlikte marin kokular arada tercihim. Genelde bu tarz kokuları kullanmak istediğim zaman ilk tercihlerim Hermes'in Jardin serisi olur yada Prada'nın güzel irisi kokuları. Calvin Klein Be arada kullandığım favori parfümüm. Yıllar öncede severek Issey Miyake Pour Homme kullanmışlığım var.

Gio temiz bir koku. Hemen hemen her erkeğin risk altına girmeden gözü kapalı alacağı bir parfüm. Belirttiğim gibi kesinlikle sentetik harikalarından biri. Burnu yormayan, baş ağrısına sebebiyet vermeyen sessiz bir parfüm.  Ayrıca şunu da belirtmek isterim ki:  bir çok parfüm sitesinde yazarlar sentetik içeriklerin kullanımının kötü bir şeymiş gibi lanse ediyorlar. Bir çok parfümün sentetiklerden sıyrılmış ve gerçek notaların kullanıldığı gibi yorumlar yazılmış. Sentetikler artık ana akım markalarla birlikte Niche sektöründe bile sıkça kullanılıyor. Hatta lab. ortamında doğada var olmayan kokular bile sentezleniyor ki bunun en iyi örneği IFF'İn buluşu olan ve çığır açan İso e süper molekülüdür. Bunun gibi galaxolide, salisilatlar, ianonlar, sedir keton ve asetat türevleri gibi birçok terpen ve aldehitler aroma ve koku sektöründe oldukça sık kullanılmakta. hem bir çok molekül gerçeğinden çok daha iyi nüanslar verebiliyor. Sanıyor musunuz en iyi markalar bile hep saf esanslar kullanıyor. Tabi ki hayır. Hermesin Jardin serisinden tutun Frederiz Malle, Serge Lutens, Amouage ve daha birçok iyi marka parfümlerinde bolca sentetik kullanıyor. Tamamı doğal olan bir parfümü 250-300 tl gibi bir rakama almak çok komik. Markaların Pure Parfum adı altında sattıkları parfümler astronomik fiyatlarda satılıyor ki onlar bile bir miktar sentetik içeriyordur eminim. Artık bir amberin yada bir miskin doğalı bulunmadığına göre ve laboratuvar ortamında benzer akorlar yaratıldığına göre binlerce lira verip doğalını kullanmaktansa sentetik olanını kullanmak markalara daha cazip geliyor. Siz gül yağının kilosunun 15-16 milyar civarında olduğunu biliyor musunuz? damlası 60 liralık bir içerik için hangi marka risk altına girsin. Parfüm oluşturmak bir günde olmuyor. Bazı parfümlerin yapımı seneler alıyor ve oluşturulan bir çok karışımın farklı nüansları yaratılıyor. Bu istenilen karışıma ulaşana kadar kadar devam ediyor Bu süreç içerisinde ne kadar malzeme kullanıldığını tahmin bile edemiyorum.


Eleştirimi sonlandırıp Gio'ya dönmek istersem. Benim için hala vazgeçilmez yada en iyi kokulardan biri değil. Piyasada Guerlain'ın Vetiver ,Habit Rouge yada Chanel'in klasikleri olan şahane erkek parfümleri dururken kesinlikle bir şişe alıp kullanabileceğim bir parfüm değil.

8 yorum:

 1. Ben bu parfüme katlanamıyorum. Kesinlikle çok yapay çok sentetik bir kokusu var. Bir de ne kadar çok kullananı var.

  YanıtlaSil
 2. Asıl ben Fahrenheit'a katlanamıyorum :D Bu parfümün çok kullanıldığına ve bu sebeple bir öneminin kalmadığı konusuna katılıyorum. Vallahi yakından tanıdığım çok insan var takıntılılar bu parfüme :)

  YanıtlaSil
 3. güzel çalışmalarınız için teşekkürler...

  YanıtlaSil
 4. Bu konuda da sizle hemfikirim. Yanlış anlaşılma olmasın Gio konusunda hemfikirim, Fahri konusunda ise pişti kokusuna dönüştüğü aşikar ama bu çok başarılı bir klasik olduğu gerçeğini değiştirmez, ben pişti olmamak adına sadece evde kullanıyorum, tıpkı Rochas gibi.

  YanıtlaSil
 5. rica etsem acqua di gioia yı da yorumlar mısınız?

  YanıtlaSil
 6. Tabi ki! en yakın zamanda yorumlamaya çalışacağım. Bayan olanından bahsettiniz değil mi? :)

  YanıtlaSil
 7. evet:) bu kadar çabuk geri dönüş beklemiyordum açıkçası, teşekkürler:)

  YanıtlaSil
 8. Ben teşekkür ederim :) en kısa zamanda çalışacağım...

  YanıtlaSil