10 Aralık 2014 Çarşamba

Aqua Allegoria Pamplelune by Guerlain


Notalar: Bergamot, greyfurt, neroli, limon ağacı yaprağı, frenk üzümü yaprağı, paçuli, vanilya

Bu parfüm için ne söylesem az. O'nu ilk defa hava alanında denedim. Önce bir oku kartının üzerine sıktım. Denediğim diğer ağır parfümlerden yorulan burnum onu tam anlayamadı. Daha sonra üzerime, özellikle giysilerimin üzerine sıktım ve 4 saatlik uçak yolculuğum bana dünyanın en güzel yolculuğu oldu. Aqua Allergoria Pamplelune giysime sıktığım zaman mağazadan ayrılmış ve uçağın kalkacağı salona doğru yönelmiştim. Bekleme esnasında Fransız biriyle muhabbete dalmış ama bir yandan aklım burnuma gelen güzel kokuya takılmıştı. Ona "parfümünün ismi ne" diye sorduğumda, "ben parfüm kullanmıyorum" cevabını aldığımda parfümün benden geldiğini sonradan fark etmiştim. Bu arada küçük bir bilgi: Fransızlar kokusal anlamda oldukça zengin bir palete sahipler, yani bir markete gittiğinizde paçuli, amber, misk ya da tütsü gibi tekil parfümlerle karşılaşıyorsunuz. Hatta Molinard'ın kokularına bile rastlamıştım marketlerinde. Ama sanıldığının aksine çok parfüm kullanmayı seven bir millet değil. Bir İngiliz arkadaşım "onlar yapıyorlar, bize satıyorlar" demişti. Parfüm kullanan Fransız erkeklerin parfüm seçimleri genelde portakal çiçeği ve temiz misk kokuları olurken kadınlar daha şekerli parfümleri tercih ediyor. 


Aqua Allegoria Pamplelune'a hayatımda kokladığın en samimi, en güzel parfümlerden biri. Yani bu parfümü ne zaman denesem, mükemmel bir bahar ayında yüzüme vuran hafif güneş ışığını, muhteşem güzellikte, mis gibi kokan meyve ağaçlarını, yemyeşil bahçeleri hayal ediyorum. Parlak, kremsi ve kesinlikle farklı bir parfüm. Önceleri Greyfurta karşı nötrdüm ama artık ne zaman bu notayı içeren bir parfüm görsem onu deneme arzusuna kapılıyorum. En sevdiğim şaraplardan biri olan Rose'u artık greyfurt şurubuyla içer oldum bu parfüm sayesinde.  

Bir parfüm severinde dediği gibi Aqua Allergoira Pamplelune şişe içerisinde bir gün ışığı. 

2 yorum:

  1. İyi akşamlar Koray Bey,ben de Aqua Allegoria Pamplelune'e bayılıyorum.Turunçgil kokusu olmasına ve edt olmasına rağmen bugüne kadar kullandığım en kalıcı kokulardan birisi,mükemmel bir yaz parfümü bence,Türkiye'de satılmıyor olması ne kötü.

    YanıtlaSil
  2. Kalıcı olduğuna kesinlikle katılıyorum. Turkiye'de ne yazık ki Guerlain'ın birçok parfümu yok. Umarım bu seriyi getirirler..

    YanıtlaSil