12 Ekim 2013 Cumartesi

First Cigar After Sex by Vedat Ozan

Bact to Black, Tobacco Vanille, Chergui. Niş parfüm severler bu üç parfümü çok iyi bilirler. Çünkü bu üç parfümün ortak bir özelliği var o da tütün. Daha da önemlisi tütün kokan parfüm segmentine yeni bir bakış açısı getirmiş olmaları onları farklı kılan en önemli unsurlardan biri. Çünkü hepsi tatlı-tütün teması üzerine inşa edilmiş parfümler. Özellikle tütün son yılların en çok kullanılan notalarından biri haline geldi. Mesela Chergui, Arap kültürü ile bütünleşen gül, amber, tütsü notalarının yanında tütün notasını ihtiva etmesi birçok parfüm sever tarafından ilgi ile karşılanmasına sebep olmuştur. Bal ya da vanilya gibi tatlı notaların eklenmesi ile tütünün duyusu arttırılmıştır. Bugün size yorumlamak istediğim parfümde tatlı-tütün kokan dumanlı bir parfüm. İsmi ile beni daha koklamadan cezbettiğini söylemek istiyorum. First Cigar After Sex!! Parfüm dünyası genel insan zevklerini ( ya da zaaflarını) öyle güzel kullanıyor ki pazarlama konusunda yaratmış oldukları stratejiler bazen akla hayale sığmayacak fikirler içeriyor. Hakkında Parfüm hikayelerinde de yazmış olduğum "Etat Libre d'Orange" markasını ele almış olursak her halde bu stratejiyi en iyi biçimde müşterisine sunan markalardan biri. Özellikle seks üzerinden pazarlanan parfümlere bakıldığında bu pazarlama tekniğini ana akım markalarında fazlasıyla görüyoruz. Tabi bunların kaçı akılda kalıcı oluyor ayrı bir mesele.

"First Cigar After Sex" parfümünü ilk Vedat beyin ofisinde koklamıştım ve isminden direk tütün kokan bir parfüm olduğunu anlamıştım. Tenime sürdüğüm anda parfümü anlamaya çalışmıştım ama ben onun anlamına varmadan ona hayran kalmıştım. Parfüm şekerli ama kesinlikle boğmuyor. İsli, meyveli-tatlı, vanilyalı bir parfüm. Hatta içinde ki meyve notalarını hissedebiliyorum. Vişne, böğürtlen gibi kırmızı yemişler var. Vedat bey bu parfümü aslında kendisi için yaptığını ve uzun süre bu parfümü kullandığını söylemişti. Çok sevdiğim bu parfümün numunesini ise bana hediye etmişti.

Tütün kokan parfümlere bayılıyorum ve bir Chergui hayranı olarak bu parfümü çok sevdiğimi söylemek istiyorum. First Cigar After Sex'in  ismi gibi iddialı ve seksi bir parfüm olduğunu düşünüyorum.

3 yorum:

 1. hissettigin kirmizi meyve notasi, ust notalardaki black currant abzolusunden kaynaklaniyor.

  bu nazik yorum yazin icin de ayrica cok tesekkurler :)

  v.

  YanıtlaSil
 2. Bu parfümü nereden temin edebiliriz

  YanıtlaSil
 3. Ali bey ,

  Bu parfümü Vedat bey kendi için tasarladı. Sorunuzla ilgili Vedat Ozan'a bir mail atarsanız daha doğru olacaktır.

  YanıtlaSil