7 Şubat 2012 Salı

Tasarım Parfüm Butiği La Deesse


'Türkiye'nin ilk parfüm tasarım butiği La Deesse kendi imzanızı yaratmanız için Nişantaşı'nda kapılarını açtı'. Ben bu haber ilk okuduğumda ki sevincimi anlatamam sevgili okuyucular. Hep yakınırdım neden Türkiye'de niche markaların parfümlerinin satıldığı bir parfüm butiği yok diye. Malum yeni gümrük yasaları yurt dışından alış veriş özgürlüğümüzü yok etmiş, Türkiye'de olmayan birçok markadan mahrum bırakılmıştık. Yurtdışından alış veriş yapsak dahi parfümün gelmesi sorun olabiliyor. İşte bu yüzden önemli benim için bu butik.  
Nedir tasarım parfüm butiği? usta parfümörlerin hiçbir maddi yada fikir kaygısı taşımadan sanatını en rahat  şekilde ortaya koyduğu markaların müşteriyle buluştuğu yerler. Bu markaların kokuları, piyasada mevcut ortalama parfümler sunan markalardan farklıdır ve en kaliteli ham maddeler ile ince bir ustalıkla uzun sürelerde hazırlanmış, özel kokmak isteyen müşterilere hitap itmeyi amaçlamıştır. Genllikle bu sektör Niche (niş) olarak adlandırılır. Fiyatları bir nevi daha pahalıdır ama verdiğiniz her parayı sonuna kadar hak eder. Ayrıca çoğu niche markaların parfümleri herkesin tarzına uygun olmayabiliyor. Bunlara bir çok etken sebep olduğu gibi en büyük nedenini ben yaşam tarzına bağlıyorum. 'Hayatımın kokusu' dediğiniz bir niche parfümü 10 kişiye koklatın 10'uda beğenmeyebiliyor. Bu kötü bir durum mu ? hayır tabi ki. İşte bu noktada seçicilik devreye giriyor ve sizi ayrı bir noktaya koyuyor  .Eğer sizde de herkesin beğendiği, takdir ettiği bir şeyi beğenmeme gibi bir huyunuzu varsa tasarım parfümleri tam sizin için :)


La Deesse'nin açılmasının arkasında etkili olan iki isim var. Bunlardan Ilgım Deliloğlu, Paris'te bulunan dünyaca ünlü parfüm okulu olan ISIPCA'da eğitim görmüş bir parfümör. Bir diğer isim, hayatı boyunca sıradışı bir marka yaratmanın hayalini kuran makine mühendisi Birgül Ulucan Öztürk. 

Butiğin bünyesinde ise birçok marka mevcut. Bunlar; tasarımlarını hep beğendiğim ve parfüm dünyasında dahi olarak anılan master parfümör Maison Francis Kurkdjian'nın kendi adı altında kurduğu markası ( yurtdışın da parfümlerinin inanılmaz hayranları var ), özel ve iddalı kokuları ile bilinen Robert Piguet, birçok Hollywood yıldızının vazgeçemediği Miller Harris, Keiko Mecheri , Ormonde Jayne, Acca kappa gibi lüks markalar mevcut.

      
Ayrıca La deesse'in wokshoplarına katılıp kendi parfümünüzü yaratma şansını yakalayabilirsiniz. Bu oldukça iştah kabartıcı değil mi? La Deesse hakkında geniş bir bilgiye ulaşmak için ise oldukça şık internet sitesini göz gezdirmenizi öneririm.                                                                            

2 yorum:

  1. parfümü parfüm yapan, esansı esans yapan birinci özellik doğal olmasıdır, peki %100 saf doğal esans mı kullanıyorlar, saf yapay olabilir, önemli olan doğal saf olması, hem kalıcı hem kaliteli olur ''doğal saf esans''

    YanıtlaSil
  2. Hiçbir parfüm içerisinde %100 doğal esans kullanılmaz. Saf yağlar çok pahalıdır (örn. gül yağının kilosu 20.000 Tl civarında) ve özellikle çiçek yağları ciltte toksik (fototoksik, sitotoksik) etki yaratır. Bu yüzden büyük oranlarda seyreltilip kullanılması gerekir.

    Bu konuda yanlış bir inanış var; ne kadar doğalsa o kadar kaliteli ve etkili. Dünya'nın en pahalı markalarının parfümleri bile büyük oranda sentetik akorlardan oluşur. Yani ne kadar pahalı o kadar doğal inanışı yanlış. Ayrıca parfümlerde doğal yağ kullanılmış olması parfümün daha güzel olduğu anlamına da gelmiyor. Saf yasemin yağını koklamak istemezsiniz, oldukça ağır ve bunaltıcıdır. Lavanta da öyle mesela. Isıl işlem gördüğü için molekül yapısı bozulur ve kokusu acır. Bu yüzden parfümörler sentetiklere yönelirler.

    YanıtlaSil