11 Eylül 2011 Pazar

Tom Ford Black Orchid
Üst notalar:Bergamot,limon,ylang ylang,gardenya,yasemin,frenk üzümü,siyah yer mantarı
Orta notalar:Orkide,lotus,meyveler ve baharatlar
Alt notalar:Tütsü,amber,çikolata,vanilya,paçuli,sandal ağacı,vetiver


Tom Ford Black orchid 2006 yılında piyasaya sürülmüş oldukça yoğun baharatlı bir koku. Şişesini büyüleyici buluyorum ve içindeki sıvıya karşı merak besliyorsunuz.

Black orchid bir çok kişi için açılış anı eziyet olabilir. Ama ben ne hikmetse bu parfümün en sevdiğim yönü açılışı.Yer mantarı ile lezzetli, çeşnili bir açılış yapıyor ve ardından gardenyanın yumuşak dokunuşunu algılayabiliyorum. Yaseminin yoğun kokusu uzun bir süre teninizden gitmiyor. Yasemin indolik formu sanki. Ylang ylang notası var mı yok mu anlaşılması güç. Gardenyanın yanında serin, çiğ bir çiçek kokusunu hissedebiliyorum. Kokunun geri kalanı ise yoğun baharatların tütsülerin eline teslim oluyor. Yani orkide lotus gibi çiçekleri algılamak o kadar zor ki, hatta ne tür baharatlar kullanılmış bir türlü çözemiyorsunuz. Çok çok karmaşık bir koku.Ben bu parfümün ancak üst ve alt notalarını anlayabildim .Orta notalar ise sır. Parfüm tende gelişmeye başladıkça baz notaları daha bir anlaşılı hale geliyor ve paçuli, tütsü ( parfümün geneline hakim olan nota), vanilya gibi notalarını anlayabiliyorsunuz. Bu arada parfümün fazla bir şekerli havası yok.Yani kesinlikle bir Angelin şekerliliğinde değil. Ben bir miktar Black Orchid'i Cacharelin Lou lou suna benzetiyorum. Kokusal olarak değil, yapısal olarak.

Karmaşıklığından ötürü birçok kişi sevemiyor. Eğer 'ben baharat kokularından hiç hazzetmem'diyen biriyseniz yanına bile yaklaşmayın derim.Tahammülü zor olabilir

Black orchid kesinlikle lüks bir koku. Bu parfümü herkesin taşıyabileceğini düşünmüyorum. Ben bir şişe 50 lik aldım ama 2 sene oldu hala bitiremedim. Okul ortamında kullanamıyorum mesela. Ancak özel davet ya da galaya giderken kullanılacak bir koku. Yani illa şık bir şeyler giyeceksiniz.Birde çok kalıcı olduğunu belirtmek isterim.Yani 2 fıs sıksanız dahi yetiyor.Bir arkadaşımı ziyarete gideceğim vakit bu kokuyu giymiştim(sadece 2 fıs) ve aradan 5 saat kadar bir süre geçmesine rağmen başının bu koku yüzünden ağrıdığını söylemişti.

2 yorum:

  1. Sert açılışı rahatsız edici olsa da oldukça şık bulduğum bir parfüm.Üstelik genel görüşün aksine feminen bir koku olduğunu düşünüyorum.İlk fırsatta almak istediğim parfümlerden biri..

    YanıtlaSil
  2. Zaman istiyor anlamak için ama alıştnınız mı vazgeçemieceksiniz. Biraz dozaj isteyen bir parfüm en fazla bir iki fıs yoksa o güzelim koku boğucu olabiliyor ! Ama çok güzel çiçekler ve melenkoli parfümü ona göre.

    YanıtlaSil