2 Ekim 2014 Perşembe

In paradise of Frederic Malle


Geçen hafta Paris'teydim ve denemediğim ve denemeyi çok ama çok istediğim markaları keşfettim. Elimden geldiği kadar özellikle niş sektörünün önemli markalarının butiklerini ziyaret ettim. Beni en çok etkileyenlerden biri Frederic Malle'in butiği oldu. Sade, loş ve ince detayların mükemmel uyumu. Butiğe adım attığınız anda ilginç bir dünyaya adım atıyorsunuz. Malle'in ince zevkinin süzgecinden geçen parfümlerin izlerine tanık oluyorsunuz. Butikte çalışan uzmanlar müşterilerine karşı oldukça ilgili ve güler yüzlü. Frederic Malle'in sadece iki butiğini keşfetme şansını yakaladım ve iki butikte de oldukça ilgililerdi. Öncelikle benim hep denemek istediğim ve deneme şansını yakaladığım koku kabinlerine yöneldim. İki çeşit koku kabini var. Birincisi, içine dilediğiniz parfümü sıkıyorsunuz, kapağı kapatıyorsunuz. Bu süre içerisinde kabin içinde koku molekülleri kabinin her tarafına yayılıyor ve sonra kabini açarak kokuyu test ediyorsunuz. İkincisi ise, parfüme özel kabinler tasarlanmış. Bu kabinlerin alt kısmında bir düzenek var ve bu düzenek belirli aralıklarla kabin içerisine koku veriyor ve sizde dilediğiniz zaman kabin kapağını açarak deneyebiliyorsunuz. Ayrıca bir diğer butikte de farklı bir mekanizmaya sahip küçük koku çanları mevcut. Her parfüme ait bir çanı var ve bu çanlara bağlantılı düzenekler ve düzeneğe bağlı koku keseleri var. Sadece mekanizmayı çalıştırmak için çanların altındaki düğmeye basmanız yeterli.


Aslında benim en çok merak ettiğim iki parfüm, Frederic Mall'in yeni göz bebekleri Dries van Noten ve Eau De Magnolia idi. Koleksiyonun hepsini bildiğim için ilk önce bu iki parfüm üzerine yoğunlaştım. Görevli, Dries van Noten'in içeriğinde yüksek miktarda vanilya ve sadal ağacı kullanıldığını vurguladı. Şunu söylemek isterim ki tek kelimeyle şahane bir parfüm. Farklı, büyüleyici ve ilginç bir atmosfere sahip. Kış aylarının soğuk havasında, giyeceğim kazağa bu kokunun sindiğini hayal ettim. Bu hayale görevlide katılarak, parfümün kış aylarında daha etkili olacağını vurguladı. İkinci denediğim parfüm ise Eau De Magnolia. Sofistike, sade ve farklı. Koleksiyonda Carnal Flower'dan sonra beni en çok etkileyen ikinci parfüm Eau De Magnolia oldu. Hatta butikten ayrılırken benim parfüme olan ilgimi fark eden görevli, üzerimde denemem gerektiğini söyledi ve bende bu parfümün zarif, etkili atmosferi ve Paris'in büyülü dokusuyla oluşturduğu uyuma hayran kaldım. Hatta tüm gün boyunca Paris ziyaretimde üzerimde bu parfüm vardı. Kesinlikle alınacak parfümler listeme eklediğim Eau De Magnolia her iki cinsinde kesinlikle denemesini önerdiğim bir parfüm. 


Frederic Malle butiğinde yaptığım uzun sohbetin ardından edindiğim birkaç bilgiyi paylaşmak isterim. Bir sonraki parfüm Oud temalı olacak ve görevli, parfümün saf Oud koktuğunu ve muhtemelen markanın en pahalı parfümü olacağını belirtti. Markanın en çok satan parfümü Musc Ravageur ve Carnal Flower. Hatta bir çok müşterinin Musc Ravageur'a aşık olduğunu ve yılardır ona sadık müşterilerin olduğunu söyledi. Monsieur Malle'in kullandığı parfüm ise Geranium Pour Monsieur. Ünlü müşterilerin isimleri hakkında bilgi vermekten kaçınıyorlar ama Catherine Deeneuve üzerine yaptığımız konuşmada O'nun son favorsinin Portrait of a Lady olduğunu ama genellikle bir çok parfümün O'nun favorisi olduğunu öğrendim.

Not: Fotoğraflar benim kadrajımdan. 


2 yorum:

  1. Dönüşünüz muhteşem oldu, Paris deneyimlerinizin devamını okumayı sabırsızlıkla bekliyorum. Ayrıca Dries van Noten notalarıyla dikkatimi çekti. Biraz daha detaylı anlatırsanız sevinirim. Teşekkürler.

    YanıtlaSil
  2. Teşekkürler Madam Makyaj. Dries van Noten için ayrı bir yazı yazacağım. Ayrıca keşfettiğim diğer butikler için de yazılar yazmayı düşünüyorum. Francis Kurkdjian için bir yazı yolda ama parfüm hikayelerinde yayınlanacak. Ayrıca Parfums de Nicolai'de .

    YanıtlaSil