11 Ocak 2013 Cuma

Estee Lauder Private Collection Tuberose Gardenia

NOTALAR: Neroli, portakal çiçeği, gül ağacı, yasemin, gardenya, portakal çiçeği, zambak, leylak, vanilya, karanfil

Tuberose Gardenia Estee Lauder'in private Collection serisinin şahane bir parfümü. Dünyanın en güzel çiçekleri usta bir hünerle bir araya getiren Aerin Lauder'e saygılarımı sunuyorum. Piyasa da başka hiçbir parfümüne rastlamadığım Aerin Lauder'in böylesine baştan çıkartıcı bir parfüm dışında farklı bir eseri olmaması ne acı!!

Tuberose Gardenia adeta bir çiçek şöleni. Parfüm başından sonuna kadar sürekli değişim halinde ve teninizle oyun oynuyor resmen. Bu kadar çiçek notalarıyla bezenmiş bir parfümü bu denli sevebileceğim aklıma bile gelmezdi. Aslında Private Collection serisini ilk olarak Estee Lauder standında tanımıştım. Estee Uzmanı seriyi anlata anlata bitirememiş ve bu kadar övgünün sonunda nedense seriye karşı bir antipatim oluşmuştu aniden. Tenim de denemek istememiştim ama bir yandan taşlarla bezenmiş şık şişesinin içerisindeki sıvıyı merak etmiyor da değildim hani. Tuberose Gardenia'yı ilk test ettiğim zaman kapağından koklamıştım ve o anda kafamda şimşekler çakmaya başlamıştı. Ardından tenime sıktım ve bu yoğun çiçek kokusunu anlamaya çalıştım. Kapağından kokladığım zaman bana ilk olarak Carnal Flower'ı andırdı. Tenimde ise lys mediterranee'na çok benzettim nedense. Lys Mediterranee tende oldukça sakin fazla değişimlere uğramayan  ama çok özel bir zambak parfümü. Tuberose Gardenia ise daha vurucu, akılda kalıcı bir parfüm. Hatta bir tuberose kokusu olarak Carnal Flower, Fraca gibi efsanevi tuberose parfümlerden bile daha baskın bir parfüm. Ama Serge Lutens'in aykırı Tuberose Criminelle parfümünü ayrı bir kefeye koyuyorum çünkü o parfümün ayrı bir dünyası var. Bir süre sonra parfümde tenimde en baskın hissettiğim nota portakal çiçeği oldu. Bu noktada aklıma Serge Lutens'in Fleurs d'Oranger'ı geldi. Serge Lutens'in çok sevilen ama benim tenimde tam bir faciaya dönüşen bu parfümü Tuberose Gardenia'nın bir noktasında bana selam verir gibi hissettim. Bu noktada burnumu kıvırdım doğrusu ama böylesine güzel bir parfümün beni böyle uğurlaması olmazdı. Ama korktuğum olmadı ve Tuberose Gardenia sakin, konforlu bir form yakalayarak tenimden uzunca süreler sonra veda etti.

Tuberose Gardenia'nın içeriğinde belli ki kaliteli malzemeler kullanılmış. Bu yüzden fiyatları niş markaların parfümleri ile boy ölçüşecek düzeyde. Serinin diğer parfümü Amber Ylang Ylang ise bir diğer favori amber parfümüm. Jasmine White Moss ise Chanel'in Cristalle parfümüne oldukça benziyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder