27 Ekim 2012 Cumartesi

Ferre eau de parfume Gianfranco Ferre

Notalar: İris, bergamot, ananas, ylang ylang, yasemin, frezya, manolya, gül, müge çiçeği, iris kökü, vanilya, misk, amber, sandal ağacı

Ferre'nin bu kıyıda köşede kalmış sessiz sedasız parfümünün hayatımın en iyi kokuları arasında yer alacağını hiç tahmin edemezdim. Frederic Malle parfümlerini araştırırken master parfümör Pierre Bourdon'un lüks parfümü İris Poudre ile hemen hemen aynı notalara sahip ve benzer olduğu söylenen bu güzelliğe ulaşabilme şansım varken kendimi hemen Sevil'de buldum. Önce kağıt üstünde denediğim Ferre'yi daha sonra tenimde denedim ve ayağımı yerden kesen bu parfüme aşık oldum. Ayrıca da çok merak ettiğim Irıs Poudre hakkında bir ön fikrim olmuştu. Yabancı bloglar da Ferre hakkında yeterince bilgi bulamadım. Sadece basenotes ve fragrantica gibi sitelerde yazılan yorumlar doğrultusunda Irıs Poudre ile benzerliği bilgisini size aktarıyorum. Sevgili Luca Turin ise bu parfümü Irıs Poudre'den daha başarılı bulmuş. Benim tahminim Ferre, Irıs Poudre'den daha meyveli olabilir ya da belki daha yoğun. Parfümlerin çıkış tarihlerine bakılırsa Irıs Poudre 2000 yılında satışa sunulurken Ferre 2005 yılında raflarda yerini almış. Bu yüzden Pierre Bourdon'un Irıs Poudre'yi referans alıp bu parfümü geliştirmiş olabileceği fikrine de kapılmadım değil.. Ayrıca bir artısıda kesinlikle daha ucuz..

Ferre tende hemen gelişmiyor. Üst notalar oldukça belirgin ve herkes göre değilmiş gibi ama daha sonra tene oturan kokusu inanılmaz güzel. Bu güzel parfüme bir şans verip azcık beklerseniz ne kadar güzel bir parfüm olduğu konusunda bana hak vereceksiniz. Ayrca atlanılmaması gereken bir nokta ise Ferre'nin aslında bir iris parfümü olduğu. Parfüm içeriklerinden az çok anlayan biriyseniz iris çiçeğinin parfüme kazandırdığı pudralı havadan haberdarsınız demektir. Ama pudralı parfümleri sevmeyenler ön yargılı davranmasın sakın. Şansınız varsa hemen gidin bu parfümü deneyin... Ferre ılık havaların parfümü ya da geceleri sizin şahane bir tamamlayıcınız. İnsana özgüven aşılayan bir parfüm. Ayrıca parama kıyıp küçük bir şişe satın almak için can atabileceğim bir parfüm. Benden Ferre'ye bi 5 puan...1 yorum:

  1. Ben paraya kıyıp bu iris kokan parfüme bir şans verdim, gerçekten güzel ancak şunu belirtmek isterim ki hiç kalıcı değil.

    YanıtlaSil