12 Şubat 2011 Cumartesi

Eau Des Merveilles by HermesÜst Notalar:meşe,sedir,vetiver,peru balsamı
Orta Notalar:kara kehribar(ambergris)
Alt Notalar:limon, seville portakalı,elemi,limon ,pembe biber  

   İlk parfüm yorumuma en sevdiğim parfüm evlerinden biri olan Hermes ile başlamak istiyorum. Mükemmel bir koku olan Eau De Merveilles, Hermes parfüm evinin en sevdiğim ve kullanmaktan büyük zevk aldığım kokularından biri .Hayal dünyanızı zorlayan bu parfüm o kadar güzel  ki sizi alıp başka diyarlara götürüyor ve farklı duygular uyandırıyor. Güneş gibi pırıl pırıl parıldayan bir koku EDM. Bazen bu kokuyu bileğime sürer ve kumsala inerdim ve bileğimi durup durup koklardım ve o an bende yarattığı atmosfere kapılır giderdim.

   Hermes EDM'i piyasaya kadın parfümü olarak sürmesine rağmer erkek kullanıcıları azımsanmayacak kadar çok. Zaten bu parfümü bilen ve kullananların çoğu unisex olması gerektiği konusunde hem fikirler. Bana da ilk kokladığımda amberli-fresh erkek kolanyası gibi gelmişti. Parfümde hem sitrus hemde baharat notaları hakim. Hafif de şekerli bir yapısı var, o da esmer amberden kaynaklanıyor büyük ihtimal. İçeriğinde belirtilmemiş ama ben azıcık laden (labdanum) kokusu alır gibiyim.

      Eau Des Merveillesin bir diğer özelliği ise koku sırlamasında ters piramit etkisi göstermesi. Yani üst notalarında cezbedici baharatlarla başlayan parfüm, alt notlara doğru ilerledikçe mükemmel, parlayan turunçgil kokuları ile veda ediyor. Bu durum parfümün kalıcılığını hiç etkilemiyor tersine tende uzun süre duran bir parfüm olarak karşımıza çıkıyor. Parfüm ilerledikçe turunçgil kokuları her ne kadar baskın hale gelsede üst ve orta notalarda  kullanılan baharatların ve özellikle amberin etkisi tam olarak kaybolmuyor. Alt notalarda kullanılan elemi ise akıllıca bir davranış olduğunu eklemek isterim. Çünkü elemi, limon tazeliğinde kokan reçinemsi bir madde. Reçinemsi maddelerin tende kalış süresi uzundur bu yüzden eleminin parfümde sitrus etkiyi arttırmak için kullanıdığını düşünüyorum.

      Bu parfümü, özellikle de kumsalı ve pırıl pırıl parlayan güneşi çağrıştırdığı için yazın sıcak günlerde kullanılması taraftarıyım. Tabi bahar da yada kışın kullanımı içinde gayet uygun. Ayrıyetten parfümün 2005 yılında en iyi yeni çıkan parfüm ödülünü aldığını eklemek isterim..

Parfümün yaratıcıları: Nathalie Feisthauer ve Ralf Schwieger

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder